Biografska (narativna) metoda
Biografsko-narativna interpretativna metoda (BNIM) je kvalitativna raziskovalna metoda, zasnovana za raziskovanje in razumevanje osebnih izkušenj posameznikov skozi narativne intervjuje. BNIM temelji na predpostavki, da narativni izraz zajema tako zavestne kot nezavedne elemente kulturnih, družbenih in individualnih predpostavk. Metoda je še posebej učinkovita pri pridobivanju vpogleda v prepletanje »notranjega« in »zunanjega« sveta zgodovinsko razvijajočih se posameznikov in skupin, kar omogoča celovito razumevanje osebnih in kolektivnih izkušenj. Ta dvojni fokus omogoča BNIM, da je še posebej uporabna v psiho-dinamičnih in socio-dinamičnih pristopih, kar jo naredi močno orodje za raziskovalce, ki želijo doseči psiho-družbeno perspektivo, ki ne privilegira ali zanemarja socioloških ali psiholoških dimenzij.
Metodologija BNIM je strukturirana okoli tridelnega intervjujskega procesa: začetnega neprekinjenega narativnega dela, sledijo vprašanja o temah, izpostavljenih v prvem delu, ter zaključni del, kjer se obravnavajo raziskovalčeva zanimanja in teoretična vprašanja. Ta struktura omogoča zbiranje bogatih narativnih podatkov, vključno s »celotno zgodbo« in »posebnimi incidentnimi naracijami« (PINs), ki so ključne za globje razumevanje subjektivnosti in zgodovinskega konteksta preučevanih posameznikov.
Interpretativni proces BNIM vključuje dva glavna tokova: analizo »doživetega življenja« (objektivni dogodki) in »povedane zgodbe« (vidik nastopa v naraciji). Ta dvojna analiza pomaga razumeti »subjektivnost v situaciji« in razkriva ne samo to, kar je izrecno povedano, ampak tudi tisto, kar je implicitno ali zakrito v naracijah. Ta pristop je še posebej dragocen v longitudinalnih študijah in tistih, ki preučujejo zgodovinske spremembe in prehode, saj zajema razvijajoče se perspektive skozi čas.
Na splošno BNIM ni zgolj zbiranje posameznih biografij, ampak uporaba teh naracij za razumevanje širših družbenih in kulturnih procesov. To jo naredi močno orodje za razvoj politik in za raziskovalce, ki jih zanimajo subtilne dinamike človeških izkušenj v specifičnih zgodovinskih in družbenih kontekstih (Wengraf, n. d.).